V Rožňavskej diecéze sa na 4 miestach uskutočnila Extrémna krížová cesta

Ján Pavol II.: „ Myslím si, že výsledok konklávy 16. októbra 1978 bol prekvapením nielen pre mňa! Boh, ktorý riadi udalosti, je Pánom sŕdc. Toto je tajomstvo povolania. Povolanie vždy znamená, že máme vidieť nový projekt vlastného života, odlišný od toho, v ktorom sme žili doteraz.“
Záverečná citácia pápeža Jána Pavla II z úvah Extrémnej Krížovej Cesty ( EKC ) na tohoročné pôstne obdobie bola aj motiváciou pre mnohých pútnikov putujúcich po rozličných trasách na celom Slovensku.
Minuloročná trasa EKC Lučenec po trase Sv. pátra Pia bola prvým klíčkom EKC v našej diecéze – konala sa prvý krát vo farnosti Lučenec a okolí. V tohoročnom pôstnom období sme mali Extrémnu Krížovú Cestu v našej diecéze na štyroch miestach:
Extrémna Krížová Cesta Lučenec
Extrémna Krížová Cesta Lučenec (ďalej ako EKC Lučenec) sa konala v piatok 4. apríla 2025 so začiatkom o 18:00 h. v Kostole Navštívenia Panny Márie v Lučenci. Z dôvodu aktuálnych hygienických opatrení sa krátko pred konaním musela zmeniť trasa krížovej cesty. Ukončenie trasy sa tak oproti vlaňajšiemu prvému ročníku presunul do obce Ľuboreč.
Trasy sa zúčastnilo vyše 60 pútnikov. Druhý ročník sa konal za priaznivejšieho počasia, predovšetkým terén bol menej blatistý, čo sa odzrkadlilo na skoršom prechode celej trasy. Rozdiel bol 3 hodiny, kde poslední pútnici dorazili do cieľa "už" o 07:45 hod. v sobotu ráno. Tento ročník sa vyznačoval síce menšou účasťou oproti minulému roku, avšak pútnici viac času trávili pri 14-tich zastaveniach, dodržiavali ticho. Akoby pútnici brali EKC menej ako turistický výkon, ktorý treba zdolať a viac ako duchovnú aktivitu, ktorá nás môže duchovne obohatiť a povzbudiť.
Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa EKC Lučenec zúčastnili a tiež nie málo pomocníkom, ktorí zabezpečovali značenie, občerstvenie na trase a pomohli s celkovou organizáciou projektu. Pán Boh zaplať!
Extrémna Krížová Cesta Brezno
Extrémna Krížová Cesta v Brezne sa konala v noci z piatku 4. 4. 2025 do soboty 5. 4. 2025 a viedla trasou sv. Vendelína; mala dokopy 33,8 km s celkovým výškovým nastúpaním 910 m. Z kostola po svätej omši vyrazilo na nočnú púť spolu 139 registrovaných účastníkov. Pútnici prechádzali 14 zastaveniami krížovej cesty, ktorá mala 5 kostolov, 3 kaplnky, 4 trvalé a 2 dočasné kríže.
Pútnici boli spokojní so všetkými aspektmi organizácie EKC. Pozitívne vnímali hlavnú myšlienku projektu EKC, že únavou a vyčerpaním putovaním v noci a tichu sa približujeme Ježišovej krížovej ceste a vytvárame priestor pre Jeho pôsobenie v našich srdciach. Taktiež sa kladne vyjadrili, že trasa je okruh a vrátite sa tam, kde ste začali; a že púť prechádzala väčšinou mimo civilizácie, ale stále bola možnosť sa relatívne rýchlo vrátiť. Ďakujeme všetkým zúčastneným a Pánovi za všetky milosti a pokojný priebeh udalosti.
Extrémna krížová cesta Rimavská Sobota
Po prvýkrát sa v našej farnosti uskutočnila "pôstna duchovná aktivita" EXTRÉMNA KRÍŽOVÁ CESTA. Vyše 90 pútnikov sa vydalo po spoločnej svätej omši na nočnú púť, rozjímajúc o Utrpení nášho Pána.
Napriek obrovskému vyčerpaniu, otlakom na nohách, boľavým kĺbom a všetkému stála táto obeta za to. Len v tichu, v samote a s množstvom času vie človek prežiť to, čo prežil na tejto Extrémna Krížová Cesta - Rimavská Sobota.
Vďaka Pánovi za jeho utrpenie, smrť a vykúpenie, lebo len na základe toho sme mohli zakúsiť nezabudnuteľné chvíle.
Vďaka patrí aj Petrovi Zajícovi a Petrovi Boboničovi (a všetkým ich pomocníkom) za prípravu. Vďaka aj veriacim zo Sušian a Dúžavy za malé občerstvenie.
Nech je to všetko na Slávu Božiu.
Extrémna krížová cesta Rožňava
O týždeň 11. apríla 2025 sa uskutočnili dve trasy - trasa Blahoslavenej Zdenky Schellingovej so začiatkom v kostole Sv. Jána krstiteľa v Rimavskej Sobote.
V centre Rožňavskej diecézy v Rožňave sa uskutočnila EKC po trase sv. Neita z katedrály Nanebovzatia Panny Márie.
Nočné putovanie po okolí uvedených farností so štrnástimi zastaveniami významných miestach a vo voľnej prírode a za každého počasia. „EKC sa nemeria len fyzickou námahou, očakávame ovocie, vnútornú zmenu k lepšiemu“ – je jedným zo základných princípov Extrémnej Krížovej Cesty. Na všetkých trasách boli tohtoročné rozjímania pri jednotlivých zastaveniach zo života Sv. Jána Pavla II.
V Rožňave sa začala Extrémna Krížová Cesta sv. omšou, ktorú celebroval rožňavský biskup Mons. Stanislav Stolárik. Zaplnená katedrála veriacimi a účastníkmi Extrémnej Krížovej Cesty si vypočuli povzbudivé slová otca biskupa Stanislava. Extrémnu Krížovú Cestu nielen pútnici, ale extrém prináša aj život sám – ťažko chorí, žijúci v extrémnej chudobe, bojujúci vo vojnách, brániaci si pravdu a vieru. Príkladom Extrémnej Krížovej Cesty života je patrón EKC v Rožňave sv. Neit, mučeník za vieru v Boha, ktorého relikvie máme v katedrálnom chráme.
Sv. Stanislav, ktorý mučeníckou smrťou priamo na oltári bol usmrtený vládnou mocou pri slúžení sv. omši. EKC v Rožňave sa koná v deň jeho spomienky.
Sv. Ján Pavol II, pápež navštívil naše mesto a naša trasa EKC sv. Neita prechádza cez pamätné miesto ,ktoré tento pápež v roku 2003 navštívil ako ťažko chorý pútnik.
Na záver sv. omši otec biskup požehnal pútnické kríže, ktoré pre pútnikov vyrobili žiaci v dielni Základnej cirkevnej školy v Rožňave.
Po sv. omši takmer osemdesiat pútnikov spoločne putovali k prvému zastaveniu, kde po spoločnej modlitbe sa vydali na takmer 40 km púť. Trasu prijali aj pútnici z iných farností zaznamenali sme prítomnosť pútnikov z Revúcej, Tornale ale aj z Košíc, Považskej Bystrice, Sabinova. Celú dlhú nočnú púť absolvovalo takmer 50 pútnikov. Zážitky a svedectvá z putovania boli silné a veľká väčšina pútnikov takýto zážitok mala prvý krát. Zastavenia pri kostoloch v Krásnohorskom Podhradí, Krásnohorskej Dlhej lúke, Joviciach a v malom kostole a na námestí v Rožňave boli silným zážitkom.
„Tiché rozjímanie pri jednotlivých zastaveniach bol pre mňa silný zážitok“ – hovorí jedna z účastníčok – „ rozjímanie zo života pápeža mi dalo veľa do života, nevedela som veľa o jeho mladom živote.“ Záujem bol aj zo strany hľadajúcich pravú vieru a bratov veriacich iných cirkví.
Pútnici, čo prešli po Silickej planine dlhým putovaním, s únavou, s bolesťami nôh a celého tela, došli takmer všetci na posledné zastavenie do malého kostola na námestí.
Svedectvo organizátora: „ Vlani som bol prvýkrát na EKC ako účastník, teraz ako organizátor. Obidve Extrémne Cesty som obetoval za rodinu. V obidvoch prípadoch sa treba zaprieť. V prvom prípade sám seba, v druhom prípade sám seba spolu s ostatnými. Veľa dobrých ľudí a dobrovoľníkov pomohlo. Ďakujeme, že ochrannú ruku nad EKC RV prevzal farský úrad v Rožňave, pomohlo nám to pri organizácii EKC. Vďaka Bohu za všetkých.“
Autor: Jozef Kováč